Zakwas żytni - tyfranbox

Zakwas żytni

Print Friendly, PDF & Email
Zakwas żytni
Zakwas żytni

Odnoszę wrażenie, że z roku na rok chleb w piekarniach jest coraz gorszej jakości, alternatywą do zakupu gotowego chleba jest jego pieczenie. Wbrew powszechnej opinii nie jest to takie trudne, tyle że wymaga czasu. Aby rozpocząć pieczenie chleba potrzebny jest zakwas.

Poniżej krótka instrukcja jak przygotować najbardziej popularny zakwas żytni. Do wyhodowania zakwasu żytniego potrzebna jest mąka żytnia zaczynając od mąki 700 w górę (im wyższa tym zakwas będzie mocniejszy).

Składniki:

  • mąka żytnia razowa
  • woda
  • słoik najlepiej litrowy

Przepis:

Dzień pierwszy: do dobrze wymytego słoika wsypujemy około 5-6 łyżek mąki i około pół szklanki wody, mieszamy. Konsystencja zakwasu powinna być gęsta. Słoik z zakwasem należy przykryć ściereczką lub ręcznikiem papierowym, spiąć gumką recepturką i pozostawić na dobę do fermentacji. Zakwas powinien być trzymany w ciepłym miejscu, ale nie trzeba specjalnie wkładać go do piekarnika czy karmić ciepłą wodą, wystarczy że postoi np. koło planików gazowych (zakwas nie powinien koło okna w szczególności zimą bo jest tam dość chłodno). W produkcji zakwasu najważniejszy jest czas.

Dzień drugi: ponownie wsypujemy do słoika około 5-6 łyżek mąki i około pół szklanki wody, mieszamy i zostawiamy na 24h.

Dzień trzeci i czwarty: robimy dalej to samo czyli wsypujemy do słoika około 5-6 łyżek mąki i około pół szklanki wody, mieszamy i zostawiamy na 24h. W tych dniach na zakwasie powinny pojawić się bąbelki świadczące o prawidłowej fermentacji, a zapach zakwasu powinien być lekko kwaśny. Jeżeli na zakwasie pojawi się pleśń niestety trzeba go wyrzucić.

Dzień piąty: ponownie wsypujemy do słoika około 5-6 łyżek mąki i około pół szklanki wody, mieszamy i zostawiamy na 24h. Jeżeli zakwasu jest za dużo jego część należy odłożyć do innego pojemniczka.

Dzień szósty : koniec można dokarmić zakwas i zacząć piec własny chleb.

Zakwas można przechowywać około 2 tygodnie w lodówce bez dokarmiania. Na dzień przed planowanym pieczeniem chleba trzeba zakwas wyjąć, dokarmić i zostawić do fermentacji. Warto też przynajmniej 2 razy w miesiącu przelać zakwas do innego słoiczka.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *